Drzwi do łazienki i kuchni

Drzwi w łazience powinny przede wszystkim spełniać określone normy bezpieczeństwa. Przede wszystkim dotyczy to systemu wentylacji oraz sposobu otwierania i zamykania. Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz i mieć nie mniej niż 0,8 m szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. Muszą być także wyposażone w otwory wentylacyjne, zapewniający prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniu. Chroni on przed negatywnymi skutkami działania wilgoci oraz obecnością piecyków gazowych. Kratka lub tuleje wentylacyjne powinny być zamontowane w dolnej części skrzydła. Otwarcie drzwi na zewnątrz ma zapobiec kolizji z innymi elementami wyposażenia wnętrza. Zamontowany w drzwiach zamek musi być wysokiej jakości tak, aby nie sprawiał trudności przy otwieraniu drzwi również w sytuacjach awaryjnych.

Drzwi łazienkowe powinny wyróżniać się atrakcyjnym wyglądem i ciekawą kolorystyką. Musi komponować się do stylu w jakim została urządzona łazienka i przedpokój. Tutaj bardzo popularnymi są drzwi drewniane z pełnym skrzydłem w odcieniach orzecha, buku lub olchy. Można również wybrać modele przeszklone lub w całości wykonane ze szkła hartowanego lub piaskowanego. Szkło takie musi być oczywiście matowe lub mleczne.

Czynniki, które powinny cechować dobrej jakości drzwi łazienkowe to: ciche otwieranie i zamykanie zamka, dobra izolacja akustyczna poprzez skrzydło drzwi, trwała krawędź skrzydła oraz gustowne wzornictwo i kolorystyka.

Drzwi kuchenne z uwagi na swoje przeznaczenie muszą spełniać szereg wymogów. Są one niemal ciągle w ruchu, dlatego tez muszą wyróżniać się sporą wytrzymałością. Bardzo istotna jest również ich lekkość. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zakup drzwi kuchennych wykonanych z najwyższej jakości płyt drzwiowych HDF. Są one lekkie, praktyczne, trwałe, a także odporne na uszkodzenia. W przeciwieństwie do drzwi wykonanych z drewna są odporne na niekorzystne działanie wilgoci.

Innym rozwiązaniem są drzwi z możliwością przesuwu lub składane. Tutaj jednak musimy mieć na uwadze odpowiednio szeroki otwór drzwiowy. Po otwarciu drzwi zmniejszają jego szerokość. Ponadto powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Im szersze drzwi, tym większa wygoda w pomieszczeniu kuchennym, co w znaczący sposób przekłada się na jego funkcjonalność. Z jeszcze większym komfortem wiąże się montaż w kuchni drzwi dwuskrzydłowych. Zależy to jednak od metrażu jakim dysponujemy w naszym domu lub mieszkaniu.