Drzwi podwójne

Drzwi dwuskrzydłowe, czyli podwójne mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. Montowane są z reguły w budynkach i pomieszczeniach pełniących funkcje reprezentacyjne. Należą do nich między innymi budynki administracyjne, przestrzenne salony, studia, jadalnie oraz biura. Występują też podwójne drzwi w pokojach. Głównym zadaniem drzwi podwójnych jest spełnianie roli dekoracyjnej. Eleganckie drzwi prowadzące do biura stanowią bowiem o prestiżu danej firmy lub instytucji. Nie należy jednak zapominać o ich funkcjonalności w codziennym użytkowaniu.

Wybór modelu drzwi dwuskrzydłowych wiąże się bezpośrednio z wymiarami otworu budowlanego pod drzwi. Do otworów szerszych niż 120 cm producenci zalecają zastosowanie drzwi dwuskrzydłowych z otwierana dostawką boczną, czyli tzw. ruchomym słupkiem. Dla zbyt wąskich otworów niezwykle trudno jest zaoferować atrakcyjne rozwiązanie drzwiowe tego typu. Do otworów o szerokości mieszczących się w przedziale od 120 do 140 cm zaleca się gładkie skrzydła boczne bez frezów i przeszkleń. Inaczej rzecz ma się z otworami szerszymi. Tutaj skrzydło główne może być wykonane w dowolnym modelu. Bardzo popularne są jednak te nowoczesne z asymetrycznymi przeszkleniami umiejscowionymi po stronie klamki. W przedziale otworów od 140 do 170 cm wykonywane są drzwi dwuskrzydłowe asymetryczne z dwoma skrzydłami frezowanymi lub szklonymi w zależności od potrzeb klienta.

Każdy wariant wymiarowy drzwi podwójnych jest bezpośrednio związany z wymiarami skrzydeł oraz światła przejścia drzwi. Przy zastosowaniu przeszklenia bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniego koloru szyb w przeszkleniu skrzydła oraz przeszkleniu górnym. Bardzo popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest szyba typu brąz refleks, dobrze harmonizująca wybarwienie drzwi w subtelnym brązowym odcieniu. Ma jednak wadę, która polega na stosunkowo dużej absorpcji światła do około 40 %. w znaczny sposób zmniejsza to ilość światła wpadającego przez nią do wnętrza domu. Jeżeli potrzebujemy więcej światła w naszym mieszkaniu warto zastanowić się nad bezbarwnymi szybami naświetla górnego w drzwiach podwójnych lub zastosować szkło refleksyjne.

Standardowe drzwi dwuskrzydłowe to nowoczesna konstrukcja, składająca się z wysokiej jakości drewnianej ramy, płyty wiórowo-otworowej oraz sklejki. Wypełnienie stabilizujące stanowi tzw. plaster miodu. Ponadto stosuje się okleiny o wysokiej odporności na zarysowania. Wszystko to sprawia, ze taka konstrukcja jest niezwykle wytrzymała i służy swoim użytkownikom przez długie lata.