Przesuwne drzwi

Nowoczesność i oryginalny charakter to cechy niezwykle innowacyjnego rozwiązania, jakim są drzwi przesuwne. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla drzwi klasycznych. Mają bardzo atrakcyjny wygląd i są niezwykle funkcjonalne. Producenci w swojej ofercie maja różne rodzaje tego typu drzwi. Są to zarówno modele drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wykonywane są ze szkła, plastiku i drewna. Zdarzają się także egzemplarze, w których zastosowano połączenie drewna ze szkłem, co daje jeszcze lepszy efekt wizualny.

Drzwi przesuwne zewnętrzne, mimo iż w naszym kraju nie są jeszcze tak rozpowszechnione jak w innych, chociażby europejskich państwach, to z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Przed ich zakupem należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż potrzebują one ściany o odpowiednich wymiarach tak, aby można było je rozsunąć. Takie drzwi nie należą również do tanich i łatwo dostępnych towarów.

Dużo bardziej popularne w Polsce są drzwi przesuwne wewnętrzne. Oprócz znakomitego efektu dekoracyjnego, są również bardzo praktyczne. Te wykonane w całości ze szkła doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, utrzymanymi w surowym stylu. Drewniane drzwi przesuwne charakteryzuje przede wszystkim uniwersalność, dzięki czemu wyglądają bardzo okazale i pasują do większości pomieszczeń. Ponadto drewno zapewnia trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Drzwi takie w doskonały sposób mogą łączyć sypialnie z łazienką lub salon z kuchnią. Znalazły one także zastosowanie w szafach wnękowych.

Harmonijkowe drzwi przesuwne idealnie rozwiązują problem braku miejsca w danym pomieszczeniu. Możemy więc dzięki nim organizować przestrzeń w swoim mieszkaniu przede wszystkim z uwagi na to, iż mogą one biec nie tylko w linii prostej.

Istnieją także drzwi przesuwne naścienne. W ich przypadku skrzydło drzwi przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym. Alternatywą jest montaż do sufitu. Jako skrzydło możemy zastosować tutaj każde skrzydło do drzwi bez zawiasów. Mogą być one bezprzylgowe lub przylgowe. Należy jednak pamiętać, aby na ścianie, na która takie drzwi się odsuwają nie ustawiać żadnych mebli. Wadą jest słaba izolacja dźwiękowa.

Kolejną propozycją są drzwi przesuwne schowane w kasecie. Ich skrzydła po otwarciu całkowicie chowają się w ścianie. Do ich montażu przeznaczone są specjalne systemy produkowane w rozmiarach zgodnych z typowymi skrzydłami drzwi i do ścian z różnych materiałów. Kasetę wraz z prowadnica i wózkami należy zamontować w otworze, a następnie osłonić regipsem lub tynkiem. Ten typ drzwi nie zabiera miejsca na ścianie, więc może być stosowany w małych pomieszczeniach.